Zdjęcie

Potomkowie powstańców śląskich w filmie

18 listopada w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbyła się premiera filmu „Szlakiem śląskich powstańców".

Wielu osobom historia wydaje się nudna, bo dotyczy spraw, których nie sposób dotknąć. Szczególnie młodzi ludzie traktują często historię jako zestaw dat, nazwisk i wydarzeń „do wykucia". Tymczasem historia może być równie wciągająca, jak gra komputerowa, pod warunkiem, że jest podana w pasjonujący sposób.

Pasja, z jaką młodzi ludzie podchodzą do powstania warszawskiego i związanych z nim działań (komiks, projekty multimedialne, inscenizacje walk), dowodzi, że także odpowiednie pokazanie powstań śląskich może się stać dla młodych ludzi pouczającą przygodą i lekcją historii.

Projekt „Szlakiem śląskich powstańców" zakłada projekcję filmu w szkołach ponadgimnazjalnych tuż po obowiązkowych lekcjach związanych z tą tematyką. Film będzie wycieczką w przeszłość, którą po jego obejrzeniu będzie można także odbyć razem z klasą, rodziną lub znajomymi. Filmowi towarzyszy strona internetowa z powstańczymi zdjęciami i zestawem pytań dotyczących filmu. Każdy w trakcie lekcji albo sam w domu będzie mógł sprawdzić, co wie o powstaniach.

Kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia jest sposób podania informacji. Nie ma to być kolejny nudny wykład z serii „odbyło się", ale pasjonująca wycieczka po miejscach związanych z powstaniami. Niezwykle ważnym jest także wybór samych miejsc: nie tylko tak oczywistych jak pomniki i muzea, ale miejsc prawdziwych, które już dziś nie przypominają, że właśnie tam rozgrywała się „wielka historia".

Bohaterami filmu są potomkowie powstańców.

Autorzy:

  • reżyser i autor scenariusza: ALEKSANDRA FUDALA - przez wiele lat związana z TVP Katowice.
  • po szlaku śląskich powstań oprowadza: ZBYSZKO MISKA
  • zdjęcia i dźwięk: KAMIL NIESŁONY
  • montaż: MARIUSZ MARSZOŁEK
  • opieka merytoryczna: prof. ZYGMUNT WOŹNICZKA, Uniwersytet Śląski
  • muzyka: ANDRZEJ REJMAN, MIŁOSZ BORYCKI oraz www.bankmuzyki.com
  • produkcja: GALTELFILM oraz WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH W WARSZAWIE na zlecenie STOWARZYSZENIA INICJATYW MŁODZIEŻY w Rybniku.

Film „Szlakiem śląskich powstańców" jest współfinansowany w ramach otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w zakresie realizacji filmów służących edukacji regionalnej 2011 r.

2011-11-19
© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa