Zdjęcie

Zaproszenie do Domu Muzyki i Tańca

Nas w powstaniu nie było... - koncert z okazji 90 rocznicy III Powstania Śląskiego i Światowego Zjazdu Ślązaków

„Nas w powstaniu nie było..."  to widowisko artystyczne poświęcone jednemu z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego regionu. III Powstanie Śląskie zakończyło się dużym sukcesem politycznym - „powrotem Śląska do Macierzy" - dzięki zwycięstwom militarnym oraz działalności Wojciecha Korfantego.

Genezę i przebieg III Powstania Śląskiego za pomocą anegdot i wspomnień powstańczych przybliżą znani aktorzy wywodzący się ze Śląska. Narrację, utrzymaną w konwencji teatralnej, prowadzić będą aktorzy wcielający się w role powstańca, jego ojca, dziecka oraz im najbliższych. Wystąpią m.in. Henryk Talar i Andrzej Hauser.

Ilustracją muzyczną widowiska będą piosenki powstańcze w aranżacjach młodych piosenkarzy pod wodzą gwiazd. Artyści zaśpiewają utwory folkowe wywodzące swoje korzenie z ludowej tradycji śląskiej, wprowadzające w klimat tamtego bohaterskiego okresu. Około 20 specjalnie zaaranżowanych na te okazję piosenek wykonają m.in. Halina Młynkowa i Piotr Kupicha (wraz z prowadzonymi przez siebie grupami z programu „Bitwa na głosy"), Zespół Feel, Paweł Kukiz z zespołem Piersi, Krzysztof Respondek, Anna Wyszkoni, Zespół PIN oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk".

Koncert uzupełnią sekwencje literackie, które w atrakcyjny i przystępny sposób przedstawią fakty z tamtego okresu oraz sięgną do korzeni śląskiej tożsamości. Sekwencję uzupełnią materiały dokumentalne oraz inscenizacje przygotowane wcześniej metodą filmową.

Impreza odbywa się w ramach obchodów Roku Powstań Śląskich oraz I Światowego Zjazdu Ślązaków.

Autorem koncertu jest Waldemar Patlewicz. Koncert zostanie zarejestrowany przez TVP Katowice i wyemitowany w październiku 2011 na antenie TVP Katowice i TVP Polonia.

17 września 2011 r., godz. 19.00
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
(czas trwania 100 minut)

2011-09-12

Załącznik Plakat [74 kB]
© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa