Zdjęcie

BP Witold Trólka

Z Katowic do Brukseli

Niecodzienna atrakcja czeka tych, którzy w niekonwencjonalny sposób chcą poznać historię Śląska

Powstaniec Śląski Play to terenowa gra miejska polegająca na dotarciu pieszo do znajdujących się w różnych miejscach Katowic obiektów związanych z powstaniami śląskimi oraz wykonaniu specjalnych zadań. Gra odbędzie się 18 czerwca 2011 r. Termin składania zgłoszeń mija 15 czerwca. Do udziału zgłaszać się mogą 3-5 osobowe drużyny młodzieży, grupy szkolne oraz rodzinne.

Jak tłumaczy Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego, w tym szczególnym roku powinno się wspominać śląskich bohaterów. „Oczywiście cenimy historyczne wykłady, prelekcje i konferencje, ale dzisiaj musimy się kontaktować ze społeczeństwem, szczególnie z młodzieżą, musimy to robić w sposób nowoczesny" - argumentował.

Niespodziankę uczestnikom gry ulicznej Powstaniec Play sprawił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Ufundował on nagrodę specjalną - 5-dniowy pobyt w Brukseli dla drużyny, która zajmie 1 miejsce.

Pomysł gry poświęconej powstaniom spodobał się Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego. „Jest to rzecz, którą będzie się pamiętało przez całe życie. A jak już uczestnicy poznają historię tych wielkich zmagań sprzed 90 lat, dobrze byłoby, by sprawdzili i zobaczyli, jak to wygląda tam na miejscu, w Brukseli - w jaki sposób dzisiaj budujemy pokojową Europę" - powiedział.

Drużyny uczestniczące w grze otrzymają mapy i instrukcje. Zadaniem zespołów jest dotarcie do punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, gdzie drużyna otrzyma zadanie i będzie zobligowana do wykonania specjalnych zadań weryfikujących wiedzę dotyczącą powstań, w których to musi wykazać się inicjatywą oraz kreatywnością. Mile widziane są stroje z czasów epoki powstań śląskich.

Dla najlepszych drużyn przewidziano nagrody pieniężne: 1000 zł, 800 zł oraz 600 zł.

Dla drużyny, która będzie najciekawiej przebrana w stroje z epoki, organizator przewidział nagrody specjalne. 

Udział należy zgłosić poprzez wypełnienie karty uczestnictwa i dostarczenie jej do siedziby Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach (40-057 Katowice, ul. PCK 19) do 15 czerwca 2011 r. do godz. 16.00 osobiście lub drogą mailową (skan podpisanej karty uczestnictwa).

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Samorządową Instytucję Kultury - Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach w partnerstwie z Muzeum Śląskim, Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Teatrem Śląskim w Katowicach, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Biurem ESK 2016 Katowice, Urzędem Miasta w Katowicach.

Celem wydarzenia realizowanego w ramach obchodów Roku Pamięci Powstań Śląskich  jest zainteresowanie społeczeństwa problematyką Powstań Śląskich poprzez przekazanie w sposób interaktywny wiedzy oraz poznanie kontekstów zdarzeń historycznych za pomocą analizy i łączenia faktów.

Regulamin gry i karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach (www.rok.katowice.pl). Zgłoszenia do 15 czerwca.

2011-06-10
© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa