Zdjęcie

Mówią Wieki o Powstaniach Śląskich

Specjalne wydanie magazynu historycznego

W drugiej połowie maja ukazało się specjalnie wydanie magazynu „Mówią Wieki" poświęconego wydarzeniom związanym z Powstaniami Śląskimi. Wydanie czasopisma, przygotowanego we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszących 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

W numerze można przeczytać artykuły historyków, kulturoznawców, badaczy Śląska oraz wywiady z osobami powiązanymi ze Śląskiem nie tylko dzięki pochodzeniu, lecz także ich zaangażowaniu w kulturę regionu. Publikacja ukazuje historię Górnego Śląska od średniowiecza po XX stulecie. Czytelnik dowie się, jak kształtowała się struktura społeczna i narodowościowa regionu, jak dokonało się jego uprzemysłowienie, jak żyli jego mieszkańcy i jakie były przyczyny i przebieg powstań.

Przybliżone zostały również kultura i tradycja lokalna, które składają się na żywotną i wyrazistą tożsamość Górnoślązaków, m.in. kuchnię i gwarę (ślonsko godka). W magazynie czytelnik znajdzie ok. 25 artykułów i wywiadów, a także prezentację Muzeum Śląskiego i tekst o działaniach Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na rzecz renowacji cmentarzy i innych miejsc pamięci związanych z powstaniami śląskimi.

2011-05-25
Zdjęcie

© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa