Zdjęcie

Fot. Dawid Misiak

Odsłonięcie tablicy ku czci Wojciecha Korfantego

Warszawskie uroczystości z okazji 90. rocznicy III Powstania Śląskiego

16 maja w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy III Zwycięskiego Powstania Śląskiego, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. Obchody uświetnił chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk".

Artyści wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Wojciecha Korfantego oraz Mszy Świętej. Tablicę poświęconą dyktatorowi powstania odsłonięto w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie - tym samym, w którym w sierpniu 1939 roku odbył się warszawski pogrzeb Korfantego.

Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał Prymas Senior, kard. Józef Glemp. W podniosłej uroczystości wziął udział senator Bronisław Korfanty, który wraz z historykiem, prof. Marianem Markiem Drozdowskim oraz dr Józefem Musiołem, Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, przypomnieli sylwetkę przywódcy śląskiego powstania i jego ostatnią, warszawską drogę. Uroczystość odsłonięcia tablicy uświetnił śpiewem chór Zespołu „Śląsk".

Tego samego dnia, wieczorem, odbyła się uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana, celebrowana przez Metropolitę Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza. Liturgię wzbogaciła oprawa muzyczna Zespołu „Śląsk". Po mszy odbył się koncert z repertuarem pieśni Powstańców Górnośląskich „Idą powstańcy" w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.

2011-05-17
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa