Zdjęcie

BP Tomasz Żak

W Katowicach upamiętniono III Powstanie Śląskie

2 maja, w 90 rocznicę wybuchu ostatniego ze zrywów powstańczych, przed pomnikiem na rondzie w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego.

Udział wziął Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojsko Polskie, Policja i służby mundurowe.

Uczestnicy  przemaszerowali z ulicy Korfantego pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci, a wojsko oddało salwę honorową. Przedstawiciele władz w hołdzie powstańcom złożyli kwiaty i wieńce. W parku obok Pomnika Powstańców Śląskich zorganizowano inscenizację „Walki o Katowice w III Powstaniu Śląskim".

„Celebrowanie odzyskania ziem Górnego Śląska jest zarówno zaszczytnym obowiązkiem, jak i świadectwem szacunku wobec daru niepodległości. Pamięć pokoleń należy się śląskim powstańcom za wolność otrzymaną w spuściźnie, jest wyrazem wdzięczności za ich poświęcenie dla utrzymania polskich granic. Uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych, dowodzimy przywiązania do nadrzędnych wartości, do kraju, do ziemi. Niech godne uczczenie wydarzeń sprzed lat wzbudzi w nas szacunek wobec historii i zjednoczy w trosce o Śląsk - naszą małą ojczyznę" - powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Matusiewicz.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta Katowice oraz Stowarzyszenie Powstania Śląskie 90.

2011-05-02
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

© Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone. / DESIGN Dawid Korzekwa