Szlak Hołdunowski - wycieczka piesza śladami II powstania śląskiego

 Zdjęcie Zdjęcie
2020-09-12 (Sobota)

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na edukacyjną pieszą wycieczkę śladami II Powstania Śląskiego z Giszowca do Imielina.

W 2020 roku mija wiek od wybuchu II powstania śląskiego. Jednym z epizodów tego zrywu był bój o Hołdunów, a pożar wywołany w wyniku potyczki stał się jednym z głośniejszych wydarzeń powstania. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności proponuje odwiedzenie Hołdunowa (obecnie dzielnica miasta Lędziny) oraz piesze przejście fragmentu niebieskiego szlaku turystycznego (szlak hołdunowski): z Giszowca – dzielnicy Katowic do Imielina w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Trasa wiedzie obszarami leśnymi i podmiejskimi, ciekawymi zarówno przyrodniczo jak i kulturowo. Będziemy mijać różnorodne kompleksy przyrodnicze: leśne, wodne, łąkowe, polne; zabytkowe osiedla robotnicze (Wesoła); zabytki inżynierii (maszt radiostacji) i miejsca pamięci (teren podobozu pracy Auschwitz w Mysłowicach). Odwiedzimy okolice związane z życiem i dorobkiem Johanna Christiana Ruberga – pioniera metalurgii oraz jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska.
Wycieczka jest imprezą turystyki kwalifikowanej (turystyka piesza). Liczy ok. 18 km. Uczestnicy muszą posiadać kondycję pozwalająca na przebycie takiej trasy,  odpowiednie obuwie pozwalające na marsz w terenie nieutwardzonym oraz maseczkę lub element garderoby nadający się do zasłonienia ust oraz nosa. Zalecamy zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów. Organizator nie ubezpiecza uczestników wycieczki, którzy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

Z powodu nieokreślonej sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń sanitarnych należy wcześnie dokonać zgłoszenia udziału w wycieczce:

  • telefonicznie: 32 601 21 08
  • lub e-mailowo: michal.dziobek@scwis.pl

Udział jest bezpłatny.
Prowadzącym wycieczkę jest Michał Dzióbek – pracownik ŚCWiS, przodownik turystyki pieszej PTTK oraz przewodnik. Po zakończeniu możliwe będzie uzyskanie potwierdzeń w książeczkach odznak turystycznych i krajoznawczych PTTK.

Zbiórka: 12 września 2020 r. (sobota) godz. 9.00; plac Pod Lipami, Katowice – Giszowiec
Zakończenie: Wycieczka zakończy się ok. godz. 17.00, na przystanku PKP Imielin, skąd uczestnicy będą mogli we własnym zakresie powrócić pociągiem do Katowic.
Wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Źródło: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności