„Rapsodia Śląska” – wielkie widowisko multimedialne z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego

Już 31 sierpnia o godzinie 21.00 z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego na Stadionie Śląskim odbędzie się wielkie multimedialne, muzyczne widowisko ku czci Powstań Śląskich – „Rapsodia Śląska. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny. 

„Rapsodia Śląska” to nie tylko widowisko muzyczno-multimedialne, lecz także utwór muzyczny autorstwa kompozytora, laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka, który został skomponowany specjalnie z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego. 31 sierpnia br. odbędzie się jego prapremiera. 

Pod kierownictwem Jana A. P. Kaczmarka i pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej na Stadionie Śląskim wystąpią:

Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami, Janusz Wawrowski, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group. 

Takiego rodzaju widowiska jak „Rapsodia Śląska” w Polsce jeszcze nie było: przygotujcie się na połączenie sztuki i rozrywki najwyższych lotów! Wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyki na czele z Janem A. P. Kaczmarkiem oraz niesamowity pokaz multimedialny z udziałem francuskiej grupy napowietrznych artystów z Compagnie Transe Express stworzą razem niezwykły spektakl, który będzie silnie oddziaływał na uczucia odbiorców bez względu na wiek. 

W marcu 2019 r. z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia trzech Powstań Śląskich, które potrwają aż do 2022 r., czyli rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Rok 2019 Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił „Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”. Najważniejszym wydarzeniem tych obchodów – bezprecedensowym w historii polskiej kultury – będzie wielkie widowisko muzyczno-multimedialne, które odbędzie się 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie o godz. 21.00. Widowisko zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Śledźcie na bieżąco szczegóły związane z widowiskiem w mediach społecznościowych Śląskiego: