„Znaki” – warsztaty filmowe

2019-08-13 (Wtorek) - 2019-08-14 (Środa)
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży

W jaki sposób odkrywać historię miasta i rodziny; jak ją następnie udokumentować i opowiedzieć, używając do tego celu języka filmowego – z tym zagadnieniem zmierzą się młodzi twórcy podczas dwudniowych warsztatów filmowych realizowanych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Efektem ich prac będzie film wykonany w technice mieszanej.

Produkcja filmowa będzie opowiadać historię 13-letniej dziewczynki, która ze strzępów rodzinnych opowieści, pamiątek znalezionych na strychu, próbuje odtworzyć zdarzenia z lat 1919–1921. Przy okazji odkrywa bogatą historię miasta i jego zabytki. Część ujęć filmowych będzie realizowana z udziałem członków grup rekonstrukcyjnych. W filmie zostaną wykorzystane pamiątki z epoki, w tym archiwalne zdjęcia, relacje świadków zdarzeń, księgi pamiątkowe czy autentyczna zastawa z hotelu „Lomnitz”.

Celem warsztatów jest zarówno rozbudzenie w uczestnikach zainteresowań historią, jak i nabycie kompetencji medialnych. Uczestnicy warsztatów poznają technikę animacji poklatkowej i lalkowej, a także wezmą udział w scenach aktorskich. Wszystkie działania poprzedzą szkolenia z zakresu ruchu scenicznego, technik animacyjnych, gry aktorskiej, modulacji głosu i podstaw montażu.

Premiera filmu „Znaki”, który będzie efektem pracy uczestników warsztatów, przewidziana jest na listopad 2019 roku. Warsztaty stanowią część programu edukacyjnego, popularyzującego wiedzę o powstaniach śląskich i czas plebiscytu, realizowanego w ramach dotacji Województwa Śląskiego.


Organizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Miejsce wydarzenia: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (ul. W. Korfantego 34)