Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” w Jaworznie

 Zdjęcie Zdjęcie
20 maja 2021 r., o godz. 12.00, na Rynku w Jaworznie przy siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna przy ul. Pocztowej 5, została uroczyście otwarta wystawa „Powstania śląskie 1919–1921”.

Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w Jaworznie od 26 kwietnia do 6 czerwca 2021 r.

Wystawa została dotąd zaprezentowana w kilkunastu miejscowościach: Białymstoku, Bytomiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Jaworznie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Woźnikach, Wrocławiu i Zawadzkiem.

Informacje o wystawie:

· Autor: Aleksandra Korol-Chudy

· Projekt graficzny i skład: Aleksandra Korol-Chudy, Michał Bartłomowicz

· Recenzja: dr Mirosław Węcki, dr hab. Filip Musiał