"Na rozdrożu. Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań i plebiscytu"

2019-08-14 (Środa) - 2019-10-31 (Czwartek)
Bytom, Muzeum Górnośląskie
Wystawa

Wystawa "Na rozdrożu. Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań i plebiscytu"

W 2019 roku mija sto lat od wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, włączając się w obchody tego czasu, proponuje szczególną wystawę. Jej zamysłem jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty i afisze z tego czasu – instrumenty zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Pozwoli to też przyjrzeć się naturze ówczesnej komunikacji społecznej i zilustrować spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych. Wszystkie odnowione i poddane konserwacji plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich uzupełnieniem są inne eksponaty Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu takie jak: odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety czy dokumenty osobiste oraz inne dokumenty i fotografie. Wszystko to obrazuje polską i niemiecką walkę plebiscytową o Górny Śląsk, a także tytułową codzienność Górnoślązaków w tym czasie.

Wystawa opowie trudną i skomplikowaną historię Górnego Śląska z lat 1919–1921. Historię, która do dziś jest przedmiotem ożywionej debaty na tym terenie. Dlatego okres ten zostanie pokazany z obu perspektyw: polskiej i niemieckiej. Wersje te będą się wzajemnie uzupełniać i dawać zarazem obiektywny obraz tamtego czasu. Sama wystawa zaś ma na celu pobudzenie wyobraźni i w efekcie refleksję nad wydarzeniami na Górnym Śląsku w tamtych latach. To przyczyni się niewątpliwie do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu. Ekspozycji będą towarzyszyć program edukacyjny (warsztaty, prelekcje, wykłady) oraz katalog.

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Otwarcie wystawy: 14 sierpnia 2019 (środa), godz. 17.00
Czas trwania:
14.08–31.10.2019
Miejsce:
ul. W. Korfantego 34
Kurator:
dr Przemysław Jagieła

Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”:

w niedziele: oprowadzania z kuratorem:
25 sierpnia 2019 (niedziela), godz. 16.00 – prowadzi dr Przemysław Jagieła
8 września 2019 (niedziela), godz. 12.30 – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa prowadzi Maciej Droń
29 września 2019 (niedziela), godz. 16.00 – prowadzi Maciej Droń
27 października 2019 (niedziela), godz. 16.00 – prowadzi dr Joanna Lusek
(wstęp wolny)

Wystawa czynna:
wtorki, piątki w godz. 9.00-15.00
środy, czwartki w godz. 10.00-18.00
soboty, niedziele w godz. 12.00-18.00
wstęp wolny
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Przyjazd na Górny Śląsk emigrantów biorących udział w plebiscycie z 20 marca 1921 roku Wystawa - plakat