Słowem, pieśnią, karabinem

2019-06-24 19:00 (Poniedziałek)
Teatr Rozrywki w Chorzowie
Koncert i powstańcze refleksje z cyklu „Górny Śląsk - świat najmniejszy”
Spotkanie w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Grzegorz Płonka - wspaniały wokalista, instrumentalista i aranżer, lider grup folkowych na nowo interpretujących dziedzictwo muzyczne naszego regionu - sięgnie do nieocenionych zbiorów prof. Adolfa Dygacza. Na naszą prośbę wyłowił z nich utwory przynależące do epoki, która w latach 1919-1921 zaowocowała „nieznaną wojną polsko-niemiecką”. To pojęcie jest aluzją do podtytułu najnowszej książki wybitnego historyka prof. Ryszarda Kaczmarka, który też będzie naszym gościem. Ponadto powrócimy do mitologii przedpowstańczej. Przywołamy postać Wawrzyńca Hajdy. O proroctwach Śląskiego Wernyhory opowie etnolog dr hab. Marian G. Gerlich.

Któż nie widział „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza? Pamiętamy te przejmujące słowa i nuty. Koncert otworzy poruszająca pieśń:
U tych panów
z wielgich stanów
piniyndzy jest dość,
a na biydnym tym górniku
robotniku-suchotniku
ino skóra, kość,
ino skóra, kość (…).

O książce Ryszarda Kaczmarka: „Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”, Kraków 2019. Z materiałów promocyjnych Wydawnictwa Literackiego:
„Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi. Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków”. Książka będzie dostępna na foyer naszego teatru.
Ponadto pojawi się tam archiwalne wydanie kwartalnika „Fabryka Silesia”, z hasłem przewodnim POWSTANIA.