Rapsodia Śląska

Już w najbliższą sobotę 31 sierpnia o godz. 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie wielki koncert w 100. rocznicę Powstań Śląskich „Rapsodia Śląska” organizowany z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego przez samorząd województwa śląskiego

Już w sobotę 31 sierpnia o godz. 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie się wielki koncert w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego - „Rapsodia Śląska” organizowany z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego przez samorząd województwa śląskiego. „Rapsodia” ma być świętem wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, dlatego wstęp na stadion będzie wolny bez konieczności nabywania wejściówek.

Na tę okazję laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek przygotowuje specjalną kompozycję, która właśnie wtedy będzie miała swoją prapremierę. Na scenie wystąpią: Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Marcin Wyrostek, IGO, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskigo. Widzowie będą mogli podziwiać także przedstawienie francuskiego podniebnego teatru „Transe Express”, a całość zostanie opatrzona monumentalną scenografią i mappingiem. Wystąpi około 300 artystów, zaś sama scena mierzy 35 m wysokości oraz 75 m szerokości.

Można śmiało powiedzieć, że takiego widowiska jak „Rapsodia Śląska” w Polsce jeszcze nie było. Skala przedsięwzięcia, różnorodność występujących artystów oraz zaangażowanie laureata Oscara gwarantują niezapomniane przeżycia. Widowisko będzie podzielone na dwie części. W pierwszej zostanie zaprezentowana nowa kompozycja „Rapsodia Śląska” Jana A. P. Kaczmarka z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w drugiej z kolei wystąpią ze swoim indywidualnym repertuarem znani wykonawcy. Na koncercie czekają widzów tak naprawdę dwie premiery, gdyż poza przygotowywaną kompozycją Jana A. P. Kaczmarka nowy utwór związany historią Śląska zaprezentuje także Miuosh.

O skali widowiska mówią liczby z nim związane. Poza olbrzymią sceną i 300 artystami na stadionie zostanie umieszczonych 700 urządzeń oświetleniowych, a ekran pod projekcję ma 720 m2 powierzchni. Będzie to bez wątpienia niepowtarzalna okazja zobaczenia niesamowitego, bezprecedensowego spektaklu.

„Rapsodia Śląska” to przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się w marcu tego roku, kiedy na konferencji inaugurującej obchody 100-lecia Powstań Śląskich został podpisany list intencyjny pomiędzy Instytucją Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris a Janem A. P. Kaczmarkiem. Jest to największe i najważniejsze z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich w naszym województwie organizowanych przez śląski samorząd. Już w najbliższą sobotę będziemy mieli okazję podziwiać efekt półrocznych przygotowań. Aby łatwiej dostać się na stadion, w dniu koncertu zostaną uruchomione specjalne tramwaje, a dla osób chcących przyjechać samochodem dostępne są płatne bilety parkingowe na stronie: www.ticketmaster.pl. Bramy stadionu będą otwarte już od godziny 19.00. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie rapsodia.slaskie.pl.


INFORMATOR IMPREZOWICZA

CZY IMPREZA JEST DARMOWA?

Tak, udział w imprezie „Rapsodia Śląska” na Stadionie Śląskim jest bezpłatny.

HARMONOGRAM IMPREZY

19.00 – otwarcie bram stadionu

21.00 – rozpoczęcie I części widowiska

ok. 00.15 – planowane zakończenie imprezy

O KTÓREJ GODZINIE MOGĘ WEJŚĆ NA STADION?

Organizatorzy sugerują, by przybyć na teren imprezy jak najwcześniej, przy czym bramy zostaną otwarte dla widzów już o godzinie 19.00. Wejście dla publiczności odbywać się będzie w pierwszej kolejności bramami 1, 4 oraz 7. Osoby wybierające się na imprezę powinny mieć na uwadze możliwe utrudnienia/korki drogowe w aglomeracji śląskiej.

PARKINGI

Bilet parkingowy będzie można zakupić w przedsprzedaży internetowej na stronie ticketmaster.pl od 26 sierpnia 2019 roku od godziny 12.00 do 31 sierpnia 2019 roku do godziny 10.00 w następujących cenach:

Strefa Parkingowa P8 – 10,00 zł

Strefa Parkingowa P10 – 10,00 zł

Po zakupie biletu parkingowego należy go wydrukować i kierować się do Strefy Parkingowej poprzez współrzędne GPS podane na bilecie. W przypadku, gdy nie wszystkie miejsca parkingowe zostaną wykupione w przedsprzedaży internetowej, będzie możliwość zakupienia biletu parkingowego na miejscu w dniu imprezy w momencie wjazdu na teren Parku Śląskiego.

W sprzedaży bezpośredniej cena biletu parkingowego wynosić będzie:

Strefa Parkingowa P8 – 20,00 zł

Strefa Parkingowa P10 – 20,00 zł

Możliwość wjazdu na parkingi w godzinach 11.00-21.00.

Liczba miejsc parkingowych na terenie Parku Śląskiego w dniu imprezy jest ograniczona, dlatego w przypadku braku miejsc parkingowych wjazdy do Parku Śląskiego zostaną zamknięte. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską.

INFORMACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dla osób niepełnosprawnych przygotowane zostały także bezpłatne miejsca parkingowe – obok Stadionu Śląskiego – wyznaczone na Parkingu P1. Bilety parkingowe na miejsca dla osób niepełnosprawnych będzie można zarezerwować na stronie internetowej: www.ticketmaster.pl Rezerwacja biletu parkingowego dla osób niepełnosprawnych jest możliwa po wpisaniu hasła: SLASKI.

Liczba miejsc parkingowych ograniczona jest do 40, a o ich wydaniu decyduje kolejność zgłoszeń. W dniu imprezy wydrukowany bilet parkingowy dla osób niepełnosprawnych będzie ważny tylko i wyłącznie z kartą parkingową osoby niepełnosprawnej, której posiadacz znajduje się w pojeździe. Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej musi być wydana i użytkowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

PAMIĘTAJ:

1. Parkingi na terenie Parku Śląskiego są płatne, lecz niestrzeżone. Prosimy o niepozostawianie cennych przedmiotów w pojazdach oraz o właściwe zamknięcie samochodów.

2. Możliwość skorzystania z miejsc parkingowych na terenie Parku Śląskiego w Strefach Parkingowych w dniu imprezy dotyczy tylko i wyłącznie pojazdów do 3,5 t DMC oraz zarejestrowanych do przewożenia maksymalnie 7 osób.

3. Bilet parkingowy upoważnia do jednorazowego wjazdu do Strefy Parkingowej. Po opuszczeniu Strefy Parkingowej nie ma możliwości ponownego wjazdu do Strefy Parkingowej na tym samym bilecie parkingowym.

4. Prosimy o bezwzględne słuchanie poleceń służb parkingowych oraz służb ochrony odpowiedzialnych za kierowanie pojazdów na miejsca parkingowe w strefie parkingowej.

5. Zachęcamy do śledzenia stron www.stadionslaski.pl i www.parkslaski.pl oraz kanałów społecznościowych Facebook oraz Twitter Stadionu Śląskiego i Parku Śląskiego, gdzie będą umieszczane informacje o organizacji ruchu i komunikacji w dniu imprezy.

Wyznaczyliśmy 2 strefy parkingowe oraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych:

Strefa Parkingowa P8: Wjazd od ul. Chorzowskiej w Katowicach Współrzędne GPS: 50.283253, 18.975074 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych

Strefa Parkingowa P10: Wjazd od ul. Siemianowickiej w Chorzowie Współrzędne GPS: 50.300619, 18.980921 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych.

Parking P1 – miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych: Wjazd od ul. Parkowej w Chorzowie Współrzędne GPS: 50.290334, 18.968959 Strefa parkingowa wyłącznie dla samochodów osobowych.

Ze względu na brak konkretnych numerów ulicy przy wjazdach do Parku Śląskiego zamieściliśmy współrzędne GPS poszczególnych wjazdów. Współrzędne GPS są niezwykle ważne, aby uniknąć zamieszania przy dojazdach do Stref Parkingowych.

DZIECI

Zagubione na terenie imprezy dzieci będą prowadzone do komisariatu policji, gdzie zostanie podjęta próba kontaktu z ich opiekunami. Pokój matki z dzieckiem z przewijalnią dla niemowląt dostępny będzie w punktach medycznych. Kluczami do pomieszczenia dysponować będzie patrol medyczny. Niestrzeżony parking dla rowerków/hulajnóg dziecięcych, wózków dziecięcych na terenie imprezy będzie zlokalizowany koło bramy 1A i 7A na terenie wewnątrz stadionu.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wstęp na płytę stadionu i obszar sektorów i womitoriów z rowerkami, wózkami dziecięcymi i innymi przedmiotami mogącymi utrudnić ewakuację nie będzie możliwy.

CZY NA TEREN STADIONU BĘDZIE MOŻNA WNIEŚĆ JEDZENIE ORAZ NAPOJE?

Nie. Zakup napojów oraz jedzenia będzie możliwy w kioskach gastronomicznych. Płatność realizowana będzie przy użyciu kart płatniczych oraz gotówki.

CZEGO NIE MOGĘ WNIEŚĆ NA STADION?

- broni i innych niebezpiecznych przedmiotów,

- materiałów pożarowo niebezpiecznych,

- napojów alkoholowych,

- plastikowych, szklanych bądź metalowych pojemników oraz puszek,

- środków odurzających oraz substancji psychotropowych,

- parasoli,

- balonów oraz innych elementów mogących zakłócić produkcję telewizyjną imprezy,

- rowerów, skuterów oraz motocykli,

- psów i innych zwierząt.

Pełna lista przedmiotów zakazanych znajduje się w regulaminie imprezy dostępnym na stronach www.rapsodia.slaskie.pl oraz www.stadionslaski.pl

TRANSPORT PUBLICZNY

Na stadion dotrzesz bez problemu korzystając z licznych środków publicznego transportu zbiorowego, tj. tramwajów oraz autobusów.

Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewni zwiększenie oferty komunikacji publicznej od ok. godziny 16.00 do godziny ok. 21.00 dnia 31.08.2019r. (sobota) oraz od ok. godziny 23.00 dnia 31.08.2019 r. do ok. godziny 2.30 dnia 01.09.2019 r. We wskazanych godzinach i w wyznaczonych liniach uczestnicy imprezy są zwolnieni z obowiązku uiszczania opłat za przejazd komunikacją publiczną.

Komunikacja tramwajowa:

Linie nr 6, 11, 19 – zwiększenie pojemności taboru oraz uruchomienie: dodatkowych kursów przed imprezą oraz po zakończeniu imprezy,

linia nr 0 – zwiększenie częstotliwości kursowania w relacji: „Katowice Plac Wolności” –„Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia”, obsługując przystanki w centrum Katowic oraz wzdłuż ul. Chorzowskiej (parkingi w centrum Katowic m.in. rejon NOSPR, Centrum Handlowe Silesia City Center, przy Śląskim Wesołym Miasteczku LEGENDIA).

Komunikacja autobusowa:

linie nr 820, 830, 840 – od godziny 15.00 uruchomienie obsługi przystanku autobusowego „Chorzów AKS” wraz z dodatkowymi kursami dla linii nr: 820, 830 i 840

linie nr: 138, 674 i 808 – uruchomienie dodatkowych kursów po zakończonej imprezie.

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

W związku z organizacją imprezy na Stadionie Śląskim w dniu 31.08.2019 r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu, m.in. wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w ciągu ul. Parkowej na odcinku od ronda w rejonie C.H. Carrefour do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Należy się jednak spodziewać innych, lokalnych zmian i możliwych utrudnień w ruchu.

DODATKOWE INFORMACJE

Zachęcamy do skorzystania z usług Stowarzyszenia Kierowców TELE-TAXI KATOWICE współpracującego ze Stadionem Śląskim. Kontakt: 32 209 09 09.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plakat graf. mat. organizatora Zdjęcie Zdjęcie

Załączniki
Informator imprezowicza [PDF 2,5MB]

Linki do stron zewnętrznych
Rapsodia Śląska, Stadion Śląski, 31 sierpnia 2019

Filmy