„Nie rzucim ziemi…” - widowisko słowno-muzyczne upamiętniające 100-lecia powstań śląskich

 Zdjęcie Zdjęcie

22 sierpnia o godz. 20:30 zapraszamy na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, gdzie odbędzie się widowisko realizowane przez Teatr Śląski w Katowicach i Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich.

„Nie rzucim ziemi…” to widowisko słowno-muzyczne, którego celem jest uczczenie 100-lecia powstań śląskich, a w szczególności 100. rocznicy wybuchu II powstania. Inspirację dla scenariusza stanowią autentyczne i nigdy nie publikowane wspomnienia Emila Barona, czynnego powstańca, dowódcy powstańczej kompanii piekarskiej. Miejscem realizacji jest natomiast Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – usypany w czynie społecznym, stanowiący symbol walki o polskość i pamiątkę walk powstańców śląskich. W widowisku weźmie udział kilkudziesięciu wykonawców: przez rozpoznawalnych w kraju i regionie aktorów (m.in. Dariusz Chojnacki, Grażyna Bułka, Mirosław Neinert, Barbara Lubos), artystów operowych (Joanna Kściuczyk-Jędrusik i chór Opery Śląskiej), grupy rekonstrukcyjne, orkiestry muzyczne, statystów, po uznanych artystów muzycznych (m.in. Miuosh, Ørganek, Renata Przemyk, Marcin Wyrostek, Sebastian Riedel). W postać narratora widowiska wcieli się Olgierd Łukaszewicz. Wydarzenie objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Koprodukcja:

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich

źródło: Teatr Śląski w Katowicach