Mobilna wystawa na 100-lecie Powstań Śląskich

 Zdjęcie Zdjęcie

Unikalne mobilne muzeum - wystawa przygotowana w dwóch kontenerach – podróżuje po miastach Górnego Śląska. W jednym kontenerze znajduje się kino, a w drugim natomiast multimedialna wystawa.

Wystawa „Ex Silesia Lux" zakłada przybliżenie trudnej, burzliwej historii Górnego Śląska, z jej wzlotami i upadkami. Pomysł zrodził się z potrzeby powrotu do przeszłości i stworzenia pewnej relacji z naszymi przodkami, mieszkańcami Górnego Śląska, którym sto lat temu przyszło podjąć ryzyko i walczyć o własną tożsamość. Wystawa przygotowana została w dwóch kontenerach: jednym znajduje się kino, drugi to natomiast multimedialna wystawa przygotowana przez studio Tajny Projekt. Premiera wystawy odbyła się w ubiegłym roku na katowickim rynku. Za projekt architektoniczny odpowiada uznane śląskie biuro OVO Grąbczewscy Architekci.

 

Wystawa podróżuje po kolejnych miastach Górnego Śląska. Można ją będzie zobaczyć bezpłatnie w następujących miejscach:

 

  • 18-23.08.2020 Pszczyna, Rynek
  • 25-30.08.2020 Żory, Park Cegielnia
  • 01-06.09.2020 Tychy, Pomnik Walki i Pracy („pod Żyrafą”)
  • 08-20.09.2020 Chorzów, Stadion Śląski
  • 22-27.09.2020 Zabrze, Kopalnia Guido

 

Przypominamy o reżimie sanitarnym: zwiedzamy w maseczkach, z zachowaniem bezpiecznej odległości, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce.

 

Projekt powstał dzięki: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Instytucji Kultury Ars Cameralis, wg. projektu OVO Grąbczewscy Architekci, tajny_projekt i Marty Gawin.

Źródło: Ars Cameralis Silesiae Superioris