Metamorfozy 2022. W stulecie powstań śląskich

 Zdjęcie Zdjęcie
16 października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyła się premiera kalendarza, który – podobnie jak poprzedni – poświęcony jest tematyce powstańczej, ale honoruje wszystkie trzy powstania śląskie.
Zgodnie z tradycją kalendarzowi towarzyszy wystawa, na którą składa się sporo dodatkowych zdjęć archiwalnych, a także koneserska, limitowana Teka. Tegoroczny projekt nosi nazwę „Metamorfozy 2022. W stulecie powstań śląskich”, a jego autorem jest Krzysztof Miller. Znany fotografik, wnuk powstańca śląskiego, podszedł do tematu w bardzo osobisty, a więc i emocjonalny sposób. Unikając patosu, pokazał przede wszystkim ludzi, tworząc przez to – jak sam powiedział: „Taką prywatną opowieść o powstaniach”. Ta opowieść to zdjęcia powstańczych oddziałów, listy, bohaterowie tej korespondencji, niebanalne ujęcia miejsc związanych z powstańczymi walkami (Góra św. Anny), sytuacje, na których złowrogi cień kładą sylwetki strzelających żołnierzy, a wreszcie pamiątki po tych, którzy już odeszli… Kalendarz zawiera dodatkowe karty z rotą przysięgi powstańczej czy słowami popularnej pieśni powstańczej.

Kalendarz można otrzymać w Centrum Kultury Śląskiej bezpłatnie (lepiej jednak z udaniem się do pałacu nie zwlekać, ponieważ nakład jest zmniejszony w stosunku do poprzednich lat), wystawę można oglądać do końca roku.

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Góry Kultury w Tarnowskich Górach oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Zadanie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Informacje i zdjęcia pochodzą od organizatora.