„Korfantastic” – edycja druga

 Zdjęcie Zdjęcie
Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza do udziału w konkursie „Korfantastic” – edycja druga. Konkurs skierowany jest do osób powyżej 16 roku życia.
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach – LITERACKIEJ i PLASTYCZNEJ, a każdy jego uczestnik może wybrać sobie kategorię lub też wziąć udział w obu.
Zgłoszenia można przesyłać do 8 lipca 2022 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca br.
Najlepsze opowiadania i grafiki ukażą się drukiem w specjalnym numerze czasopisma Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, pn. „Korfantówka”. Numer ten będzie dostępny bezpłatnie dla uczestników Dni Fantastyki we Wrocławiu oraz w siedzibie Instytutu Korfantego (ul. Teatralna 4 w Katowicach). Dla zwycięzców przewidziane są też nagrody książkowe.
Celem konkursu jest szeroka promocja historii Górnego Śląska, powstań śląskich oraz Wojciecha Korfantego poprzez wykorzystanie konwencji fantastyki.

Kategoria literacka - konkurs na krótkie (ok. 7 500 znaków) opowiadanie historyczno-fantastyczne (również weird fiction/urban fantasy/alt. history). Fabuła opowiadań powinna rozgrywać się w okresie powstań śląskich i okresu plebiscytowego bądź być inspirowana wydarzeniami związanymi z historią powstań, jednak z przeniesieniem do światów alternatywnych lub przyszłości (science fiction/cyberpunk/postapo)
Kategoria plastyczna – konkurs na grafikę/pracę plastyczną w konwencji fantastycznej, której tematyka będzie nawiązywała do powstańców śląskich, powstań śląskich, plebiscytu (20.03.1921), Górnego Śląska w latach 1919-1921 lub Wojciecha Korfantego.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w regulaminie konkursu. Regulamin i szczegółowe informacje dostępne są na stronie Instytutu.Zainteresowanych kierujemy także do pokonkursowego wydania „Korfantówki” z 2021 roku, w którym opublikowane zostały zeszłoroczne zwycięskie prace konkursowe: https://instytutkorfantego.pl/aktualnosci/korfantowka-i-nr-242021/
Tegoroczny plakat konkursu jest stworzony na bazie pracy plastycznej, która w pierwszej edycji zdobyła 1 miejsce – była to grafika zatytułowana „Duch powstania” Dominiki Panaszek.
Partnerami konkursu są: Dni Fantastyki we Wrocławiu, Magazyn Biały Kruk, FMŻ – Fantastyka Moim Życiem.Źródło: Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego