Jubileusz 100-lecia Powstań Śląskich w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało liczne wydarzenia zorganizowane z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich:
- Finałowy koncert w ramach cyklu „Usłysz nas w Muzeum Śląskim” oraz towarzysząca jemu ekspozycja „Śląsk – droga ku niepodległości”
Koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej upamiętni tych wszystkich, którzy stanęli do walki o Górny Śląsk. Poprzez to wyjątkowe wydarzenie chcemy uczcić pamięć bohaterów. W wyjątkowej przestrzeni, jaką jest Muzeum Śląskie, muzyka odwołująca się do polskiego, a w szczególności śląskiego dziedzictwa, zabrzmi niezwykle uroczyście. Wydarzenie uświetnią: koncerty fortepianowe – Fryderyka Chopina oraz Henryka Mikołaja Góreckiego – wybitnego Ślązaka, jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku.
Wystąpią:
- Mateusz Tomica – fortepian
- Śląska Orkiestra Kameralna
W programie:
- Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
- Adam Wesołowski – Czasna orkiestrę smyczkową
- Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40
Koncertom towarzyszyć będzie ekspozycja „Śląsk – droga ku niepodległości”. Dzięki przedstawionym na ekspozycji fotografiom i ich obszernym opisom można dogłębnie poznać historię powstań i plebiscytu na Śląsku – wydarzeń, które zapisały się na wielkich kartach historii Polski.
- Czas trwania ekspozycji: 18-22.08.2020
- Miejsce ekspozycji: budynek dawnej łaźni
- Wystawę stworzyło Muzeum Powstań Śląskich.
- Ekspozycja plenerowa „Wojciech Korfanty. Ślązak, Polak, Europejczyk”
Ekspozycja, będąca elementem projektu „Wojciech Korfanty”, prezentuje sylwetkę jednej z najbardziej interesujących osobowości w najnowszych dziejach Polski. Obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego, Wojciech Korfanty był jednym z ojców niepodległej Polski, a jego losy splotły się z odrodzeniem państwowości polskiej.
Nieodłączną częścią projektu „Wojciech Korfanty” – oprócz wystawy plenerowej ukazującej biografię tego polityka w sposób syntetyczny i problemowy – jest specjalna strona internetowa, która poszerza treści ekspozycji o kontekst historyczny, dodatkową unikalną ikonografię, a także bibliografię.
Projekt został przygotowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z dr. hab. Miłoszem Skrzypkiem, Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach, Narodowym Archiwum Cyfrowym, w partnerstwie z Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, gdzie w 2019 r. miała miejsce pierwsza prezentacja ekspozycji.
Dodatkowo, do ekspozycji plenerowej poświęconej życiu i działalności Wojciecha Korfantego przygotowano krzyżówkę. Można się z niej dowiedzieć w którym mieście znajdował się komisariat powstania, czy jak nazywała się polsko-francuska spółka, w której zarządzie zasiadał Wojciech Korfanty. Krzyżówka jest dostępna w kasach muzealnych. Dla tych, którzy ją rozwiążą, przygotowano drobne upominki, które również będzie można odebrać w kasach do 13 września 2020 r.
- Czas trwania ekspozycji: 18.08–13.09.2020
- Miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach / teren zewnętrzny, aleja Szmaterloków
- Kurator: Beata Lisicka

- Prezentacja broni z kolekcji Muzeum Śląskiego
Na ekspozycji prezentowana jest broń, którą posługiwali się powstańcy śląscy, oraz wybrane elementy uzbrojenia.
- Czas trwania ekspozycji: 18.08–13.09.2020
- Miejsce: przestrzeń przed kasami Muzeum Śląskiego (poziom -2)
- Karta pracy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Jak zmieniły się granice w wyniku I wojny światowej? Z jakich przyczyn wybuchły Powstania Śląskie oraz jakie ważne nazwiska powinny się nam kojarzyć z tymi wydarzeniami? Z okazji setnej rocznicy II Powstania Śląskiego specjalnie dla dorosłych gości Muzeum Śląskie przygotowało Pomocnik. Zachęca on do aktywnego przejścia przez fragment wystawy poświęconej historii Śląska opisujący lata 1914 – 1921. Pomocnik jest dostępny w kasach muzealnych.
W dniach 18–23.08.2020 roku w godzinach wieczornych będzie można zobaczyć iluminację świetlną jednego z budynków Muzeum Śląskiego, który zostanie specjalnie podświetlony w barwach narodowych.