Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej opracował II część autorskiej bajki pt. „Pola i Wojtek na powstańczym szlaku”

 Zdjęcie Zdjęcie
„Pola i Wojtek na powstańczym szlaku” to opowiadanie dla dzieci, które nawiązuje do historii powstań śląskich. Jest to kontynuacja (część I: „Pola, Wojtek i Trzy Skrzydła”). Sugerowani odbiorcy: czytelnicy w wieku 8–12 lat. O oprawę graficzną historii zadbali Beniamin Czapla i Karolina Janus.

Książka opisuje przygody wnuków przebywających u dziadków na feriach – tym razem zimowych. Dziadek Franciszek zapoznaje dzieci z historią Górnego Śląska, w szczególności powstań, pokazując im ciekawe miejsca w regionie oraz związane z nimi postacie: Pomnik Powstańca Śląskiego (Juliusz Ligoń) w Chorzowie, powstańcze ślady w Bytomiu (Hotel Lomnitz i Wojciech Korfanty), Zabrzu (Sztolnia Królowa Luiza i Robert Oszek) i Gliwicach (powstańczy sztandar pradziadka na Zamku Piastowskim). Babcia Anna z kolei uczy wnuki powstańczych pieśni.

Bajka jest efektem działań zespołu w składzie: Beniamin Czapla, Michał Garbacz, Julia Rott-Urbańska i dr Krystian Węgrzynek. Można ją pobrać w formacie PDF:

Zachęcamy do lektury!