Filmy, gra terenowa oraz multimedialne słuchowisko

Billboard_powstania Billboard_powstania

Park Śląski zaprasza 6 lipca oraz 3 i 18 sierpnia na powstańcze obchody

Park Śląski pod szyldem „Poszli za Polskę”, we współpracy z innymi instytucjami kultury, przygotował kilka wydarzeń z okazji 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. To element wojewódzkich obchodów tej rocznicy, których wyjątkowym momentem będzie wielka defilada wojskowa w Katowicach 15 sierpnia.
„Zależy nam na tym, aby 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego ściągnęło do parku osoby w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Mamy nadzieję, że takie bardzo bezpośrednie pokazywanie historii spodoba się odbiorcom”– mówi Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Pokazy filmów
Z imprezą, która odbędzie się w skansenie, ma związek pierwsza część obchodów pod hasłem „Poszli za Polskę”. Będą to pokazy dwóch części Tryptyku Śląskiego Kazimierza Kutza na Dużym Kręgu Tanecznym. „Perłę w koronie” zobaczymy 6 lipca, a „Paciorki jednego różańca” 3 sierpnia. Tematyka filmów nawiązuje do kultury regionu, dając obraz społeczeństwa Śląska, które nie tylko zdecydowało się na trzy powstańcze zrywy, ale również w późniejszych latach wielokrotnie udowadniało przywiązanie do tradycji, wartości rodzinnych i dbałości o tożsamość swojej małej ojczyzny. Obie projekcje rozpoczną się o godzinie 20.30.

Gra terenowa
Jedną z form przypominania o wydarzeniach z 1919 roku jest specjalna gra terenowa – „Duch Powstańczej Walki”. Będzie ona niesamowitą okazją na przeżycie historycznej przygody i stania się częścią wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Rodzinnie, w gronie przyjaciół czy znajomych, uczestnicy będą mieli szansę wcielić się w rolę powstańczych bohaterów i stawić czoło wyzwaniom, które były codziennością ludności w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu. Dla uczestników zostaną przygotowane wyzwania podobne do tych, z jakimi musieli radzić sobie zarówno powstańcy, jak również ich rodziny. Będzie więc musztra, strzelanie z procy, składanie meldunków i tworzenie portretów pamięciowych. Gra rozpocznie się 18 sierpnia o godz. 11.00 przy hali „Kapelusz”. Zapisy prowadzone będą poprzez stronę evenea.pl/event/gra-powstańcza dla grup od 2 do 5 osób, od 28 czerwca do 17 sierpnia.

Słuchowisko multimedialne
W ramach obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego Teatr Śląski organizuje plenerowe słuchowisko multimedialne pod nazwą „Za Wolny Śląsk”, które zostanie zaprezentowane 18 sierpnia 2019 r. o godz. 20.30 na terenie Śląskiej Galerii Rzeźby w Parku Śląskim. Spektakl jest inspirowany fabularyzowanym filmem dokumentalnym „Franek”, którego projekcje stanowią jedną z głównych, historycznych atrakcji stałej ekspozycji w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Przygotowywane przez Teatr Śląski słuchowisko otrzyma spektakularną oprawę świetlną, a elementy nagłośnienia zostaną ukryte w parkowych drzewach i krzewach, zaś malowniczy plener nieopodal restauracji Łania posłuży jako scenografia dla spektaklu, jakiego Park Śląski jeszcze nie widział. 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Billboard_powstania Plakat_powstania

Załączniki
Gra powstańcza - kod QR [PDF 49,3kB]
Zobacz również