Czytanie performatywne dramatu „Ćma” (spektakl online)

 Zdjęcie Zdjęcie

„Ćma” to jednoaktowy spektakl teatralny, poświęcony szeroko rozumianej tematyce Powstań Śląskich. Zadanie zrealizowała Fundacja w to mi graj we wnętrzach Siemianowickiego Centrum Kultury, autentyczne mundury i rekwizyty użyczyło Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Scenariusz: Radosław Matysek, reżyseria: Agnieszka Batóg, w role głównych bohaterów wcielili się aktorzy kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę.

W gwarze śląskiej „ćmok” lub „ćma” oznacza ciemność. Spektakl pod tytułem „Ćma” poruszający kwestie wybuchu konfliktu zbrojnego, jakim były Powstania Śląskie, rozgrywa się właśnie w ciemności. Zrealizowany został w sposób odpowiedni zarówno dla nastolatków, jak i widzów dorosłych.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo twórców, jak i odbiorców, prapremiera performatywnego czytania dramatu została opublikowana w sieci internetowej w dniu 12 grudnia 2020 r. o godz. 19.00. Transmisja prowadzona była na fanpage Siemianowickiego Centrum Kultury.

Linki do spektaklu są dostępne na kanale YouTube kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę:oraz w dziale filmowym fanpage Siemianowickiego Centrum Kultury (https://www.facebook.com/702636429811193/videos/179857213836566). 

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.